Spring 2019

Sports Wrap-up, Spring 2019
Spring Varsity Athletic Results
*As of June 20, 2019

GIRLS' SOCCER
            LIS Champions! State Champions!
            All-LIS: Julia Edwards, Mia Glover, Maya Jackson, Marianna McComb
            All-LIS Co-Player of the Year: Kate Johnston 
 
 
BOYS' TENNIS
           Prep League Runner up, State Semifinalist
           Prep League Sportsmanship Award (tied with STAB)
           All-Prep: Will Calamita, Shaan Kapadia, Chase Conquest, Graham Bor
           All State 2nd Team: Will Calamita, Tiberious Colina

MOUNTAIN BIKING
Co-ed
           5th   in the State at the JV Level

GOLF
3rd in Prep League; 2nd in the VISAA
            All-Prep:  Caroline Curtis, Braden Moelchert
           All-State: Caroline Curtis

TRACK AND FIELD
Girls
2nd in the LIS, 2nd in the State
            All-LIS:   Eliza Stone (high jump), Sadie Woodhouse (discus)
            
All-State:  Lauren Lucy, Ashley D’Ambrosia, Chandler Eddelton, Caliyah Bennett (4x100 champions), Eliza Stone (high jump state champion), Sadie Woodhouse (2nd in discus and shot put), Chandler Eddelton (2nd in 100), Lauren Lucy (2nd in pole vault), Caliyah Bennett (3rd in 100 hurdles), Ashley D’Ambrosia (3rd in pole vault), Madeleine Watkins (3rd place in 3200)
 
Boys
2nd in the Prep League,  4th in the State 
            All-Prep:  Liam Bellamy, Brooks Moore, K.J. Rogers, Will Neuner (4x400), Liam Bellamy, Will Neuner, Johnny White, Sam Hart (4x800), Johnny White (3200m), J.P. Mintz (pole vault), Alfred Stratford (high jump)
           Prep League Most Valuable Runner: Liam Bellamy (800m, 4x400, 4x800 champion)
            All-State: Sam Hart, Johnny White, Will Neuner, Liam Bellamy (4x800 state champions), Liam Bellamy (800m state champion), Johnny White (2nd in 3200m), Alfred Stratford (3rd in high jump), K.J. Rodgers (3rd in 400m), John Mintz (3rd in pole vault)

BASEBALL
2nd in the Prep League, State Semifinalist
            All-Prep:  Nigel Williams, Michael Stewart, Lew Rice, Trey Boll, Andrew Bullock
           All-Prep Player of the Year: Nigel Williams
           Prep League Coach of the Year: Andrew Slater
           All-State: Michael Stewart (1st team), Nigel Williams (1st team), Lew Rice (2nd team)

SOFTBALL
LIS Runner-Up, State Semifinalist
            All-LIS:  Madison Flinchum, Laila Gwathmey
            All-State Team:   Bailey Andress (1st team), Madison Flinchum (1st team), Isabella Vita (2nd team)

BOYS' LACROSSE
4th in Prep League, State First round finalist
            All-Prep:  Michael Brost Jr., Bo Brown, Jack Piland
           
All-State 2nd Team:  Michael Brost Jr., Bo Brown
            Sportsmanship Award in Prep League
            All-Academic: Michael Brost Jr., Talmadge Hope

GIRLS' LACROSSE
LIS Runner-up, State Semifinalist
            All-LIS:   Hallie Brost, Gracie Clarke, Rachel Lifson
           All-LIS Player of the Year: Maggie Bostain
            All-State:  Maggie Bostain (1st team), Rachel Lifson (1st team), Hallie Brost (2nd team)