Spring 2017

Spring Varsity Athletic Results

GIRLS' SOCCER
16-3-1, LIS CHAMPIONS! State Semifinalist
            All-LIS: Julia Edwards, Maisy Fling, Maya Jackson, Mia Jackson, Kate Johnston
            All-LIS Coach of the Year: Rob Ukrop 
            All-State 1st Team: Mia Jackson, Kate Johnston
            All-State 2nd Team: Maisy Fling, Kaitlyn Sanderson
 
BOYS' TENNIS
9-8, 3rd in the Prep League, State Semifinalist
            All-Prep: Scott Phillips, Colton Jones
            Prep League Coach of the Year: Karin Whitt
            All-State Player of the Year: Scott Phillips
            All-State: Dorsey Ducharme

MOUNTAIN BIKING
Girls
            #1 in the State at the JV Level
Boys
            11th in the State at the JV level
Co-ed
            4th in the State at the JV Level

GOLF
11-3, 3rd in Prep League, State Runner-Up
            All-Prep: Caroline Curtis, Jack Montague, Hunter Milligan
            All-State Co-Players of the Year: Caroline Curtis, Jack Montague

TRACK AND FIELD
Girls
5th in the LIS, 6th in the State
            All-LIS:  Brigid O'Shea 
            
All-State 2nd Team: Brigid O’Shea
Boys
5th in the Prep League, 5th in the State 
            All-Prep: Jess Speight, Willie Hunter, Carson Groce-Wright, Ayinde Budd, KJ Rodgers
            All-State: Jess Speight (shot put- new school record of 55 feet), Jess Speight (Discus), KJ Rodgers (400m), Willie Hunter, KJ Rodgers, Jake Darling, Carson Groce-Wright (4x400m)

BASEBALL
15-9, 2nd in the Prep League, State Semifinalist
            All-Prep: Evan Justice, Travis Reifsnider
            All-Prep Player of the Year: Evan Justice
            All-State 1st Team: Evan Justice
            All-State 2nd Team: Travis Reifsnider
            VISAA Player of the Year: Evan Justice

SOFTBALL
15-7, LIS Runner-Up, State Quarterfinalist 
            All-LIS: Claire Andress, Madison Flinchum, Morgan Baxter, Claire Powell
            All-LIS Coach of the Year: Robby Turner
           
All-State 1st Team: Claire Andress, Claire Powell
           
All-State 2nd Team: Madison Flinchum


BOYS' LACROSSE
14-7, 3rd in Prep League, State Quarterfinalist
            All-Prep: T Brewer, Excellence Perry, Ben Tavenner, Garrett Wilson, Joseph White
           
All-State 1st Team: Joseph White,  Excellence Perry

GIRLS' LACROSSE
17-6, LIS CHAMPIONS!, State Semifinalist
           
All-LIS:  Gwin Sinnott, Jordan Marcus, Harper Zaun, Caroline Hall, Maggie Bostain
            All-State: TBD
 

Archive

List of 8 news stories.